Hoppa till huvudinnehåll

LTH:s Pedagogiska Inspirationskonferens

LTH:s Pedagogiska inspirationskonferens är en återkommande konferens för att öka möjligheterna till samverkan och utbyte av pedagogiska erfarenheter lärare emellan. Konferensen har ägt rum sedan 2003 och arrangeras av CEE på LTH.

På grund av det stora intresset för inspirationskonferensen ordnar Lunds universitet numera en universitetsgemensam utvecklingskonferens, vilket lett till att LTH och Lunds universitet alternerar och att respektive konferens endast arrangeras vartannat år. 

Senaste och kommande konferens

LTH:s 13:e pedagogiska inspirationskonferens gick av stapeln i december 2025. Nästa konferens kommer att anordnas 2027. Våra konferenser hålls till största delen på svenska, men som deltagare är du mycket välkommen att skriva, tala och presentera på engelska.

Här hittar du material från senaste konferensen:

Proceedings från tidigare konferenser

Enskilda konferenssidor

Sidorna innehåller program, proceedings mm.

Kontaktinformation

Åsa Ahnfelt
asa.ahnfelt@lth.lu.se

Roy Andersson
roy.andersson@cs.lth.se

Aktuella konferenser

NU-konferensen hålls nästa gång 8-10 juni 2026 i Göteborg

Lunds universitets pedagogiska utvecklingskonferens hålls nästa gång 2026 (preliminärt under hösten)

Den norska MNT-konferensen hålls nästa gång under 2027 (preliminärt under våren)

Sidansvarig: asa.ahnfelt@lth.lu.se | 2020-12-07