Hoppa till huvudinnehåll

Seminarieserie våren 2026 - Tema AI

AI i samhället och inom högre utbildning

Hur kan vi tänka kring de förändringar generativ AI för med sig och hur det påverkar vårt samhälle och våra utbildningar? I en seminarieserie med fyra workshops belyser vi olika perspektiv på generativ AI. Inbjudna föredragshållare hjälper oss att belysa, diskutera och förstå de utmaningar och möjligheter vi står inför. Föranmälan sker via länken nedan. Rekommenderat är att följa seminarieserien genom att delta på samtliga tillfällen, men det går även bra att anmäla sig till enskilda sessioner.


Vill du följa seminarieserien som en högskolepedagogisk kurs kan du göra ett arbete motsvarande två BHU-veckor utöver de schemalagda träffarna. 

Språk

Svenska och engelska. En del föredragshållare kommer att prata svenska och andra engelska, men vid frågor och diskussioner är deltagare alltid välkomna att kommunicera på såväl svenska som engelska. Hör gärna av er vid frågor.

Anmälan

Anmäl dig via vårt anmälningsformulär senast 2026-04-17

Program

2026-04-21 | 08:30 – 12:00 | M:Teknodromen

Tema:

Samhällsperspektivet. Vad är AI? Hur påverkas vår syn på AI av vår syn på högre utbildning, och vilka avgörande frågor borde vi ställa oss? Hur påverkar AI samhället i stort, vems idéer styr och vilket ansvar har vi?

Föredragshållare:

  • Thore Husfeldt: Orientering om generativ AI och synen på högre utbildning
  • Stefan Larsson: Samhällsperspektiv och etik

2026-05-05 | 08:30 – 12:00 | M:Teknodromen

Tema:

Vilka skriver i framtidens universitet, och varför? Generativ AI har redan påverkat studenters lärprocesser. Vi diskuterar hur generativ AI påverkar skrivprocesser och lärande, samt hur vi kan tänka kring skriftliga arbeten som examinationsform. Ett centralt tema är skriftliga arbeten som examinationsform.

Workshopledare:

  • Lene Nordrum och Öivind Andersson

2026-05-12 | 08:30 – 12:00 | M:Teknodromen

Tema:

Historiskt perspektiv och att integrera AI i undervisning. Vi inleder med att se vad vi kan lära oss av historien, närmare bestämt framtidsvisioner om AI under de senaste 50 åren, där AI har förknippats med både rädsla och hopp. Vi avslutar med ett exempel från en LTH-kurs som har integrerat AI i kursen.

Föredragshållare:

  • Patrik Persson: När datamaskinerna tar över – framtidsvisioner i AI-debatten från 1970-talet till nu
  • Lars Bendix: Integration av AI i LTH-kurs på avancerad nivå, och erfarenheter av detta.

2026-06-04 | 08:30 – 12:00 | M:Teknodromen

Tema:

Teknikperspektivet samt innehållet i våra utbildningar. Vi avslutar seminarieserien med att lära oss mer om hur AI egentligen fungerar samt en diskussion om innehållet i våra utbildningar. Vad tar vi med oss till våra kurser och program?

Föredragshållare:

  • Simon Kristoffersson Lind: Här får vi det tekniska perspektivet. Hur fungerar en AI egentligen? Vad behöver vi veta för att förstå tekniken och hur kan vi själva ta kontroll över den?

Workshopledare:

  • Lene Nordrum, Andreas Persson, Sandra Nilsson: Avslutande diskussion, baserat på samtliga workshops: vad är vår syn på vilka delar som är viktiga att integrera i våra utbildningar?

Schema

Länk till träffarna i TimeEdit

Länk till fil för att importera träffarna till Outlook

 

Sidansvarig: asa.ahnfelt@lth.lu.se | 2026-03-04