Seminarieserie hösten 2025 - Tema examination
Under hösten 2025 kör vi en seminarieserie om tre seminarier med tema examination. Arrangörer är Andreas Persson och Sandra Nilsson inom ramen för CEE:s kurs Utveckla din examination (om du redan är anmäld till kursen ska du inte också anmäla dig till seminarieserien). Seminarieserien är på svenska och är öppen för alla, men antalet platser är begränsat. Anmäl er genom att klicka på respektive seminarielänk nedan (om du behöver avanmäla dig kontakta Åsa Ahnfelt).
OBS! Fika till alla anmälda från kl 09:05 vid respektive seminarie.
3 oktober 09:15 – 12:00 Pepparholm (Studiecentrum)
AI i examination och undervisning
Beskrivning: Problematiken kring användningen av generativ AI vållar en hel del huvudbry inom högre utbildning idag. Men hur påverkar det examinationen egentligen, hur kan man kommunicera till studenter vad som gäller och vad har hänt på LTH i frågan? Anmälan senast 26/9.
17 oktober 09:15-12:00 KC:T (obs Kemicentrum)
Team Based Learning (TBL) - När “projektarbeten” har svårt att hålla måttet.
Beskrivning: Seminariet blir en aktiv metaupplevelse där man får förmånen att själv uppleva en variant av den AI-säkra (?) examinationsformen Team Based Learning (TBL) samtidigt som man också får repetera lite av lagar, regler och studenters rättigheter. Anmälan senast 10/10.
14 november 09:15 – 12:00 Pepparholm (Studiecentrum)
Examinationsformer på LTH – praktiska exempel från några lärare som inte riktigt gör ”som alla andra”
Beskrivning: Här har vi förmånen att få lyssna på en rad LTH-kollegor som berättar om sina olika sätt att examinera. Vi kommer få lyssna till erfarenheter kring Case-metodik, muntlig examination (med hela två olika exempel på implementation) och automaträttade digitala programmeringstentor. Anmälan senast 7/11.