Framgång för LTH i 33-listan
Det blev stor framgång i Ny Tekniks 33-listan för innovationsbolagen som är baserade på forskning från Lunds Tekniska Högskola. Mapillary, SenzaGen och Orbital Systems är tre skånska bolag som har direkt anknytning till LTH, och Combain, Infrasight Labs samt Simris Alg har alla koppling till LTH genom forskningsprojekt, LTH-alumner och liknande.
Anders Frick – Published 15 April 2015

För åttonde året i rad har Ny Teknik och Affärsvärlden utsett Sveriges hetaste unga teknikbolag. Syftet med 33-listan är att lyfta fram de nya företag som kan bli framtidens mångmiljardföretag och exportsuccéer.
Bland de 33 vinnarna finns Mapillary, som har sitt ursprung i Matematikcentrum på LTH. Bolaget utvecklar en lösning för crowdsourcade gatubilder och kan ses som en konkurrent eller komplement till Google Street View. LTH-nytt har skrivit om bolaget ett flertal gånger – klicka här eller här.
LTH-avknoppningen SenzaGen har utvecklat en cellbaserad metod som kan ersätta allergitester på djur, vilket. Metoden har utvecklats som ett doktorandarbete av Henrik Johansson i samarbete med docent Malin Lindstedt och professor Carl Borrebaeck.
Den snålspolande rymdduschen från Orbital Systems är baserad på en idé från Mehrdad Mahdjoubi, som gjorde sitt examensarbete i industridesign vid LTH i samarbete med Johnson Space Center i Houston. Nu är duschen redo för massmarknaden, vilket går att läsa mer om här.
Listan sammanställs av tidningarna Ny Teknik och Affärsvärlden. För att komma med på listan krävs att företaget är baserat på en innovation, är max sju år gammalt och inte är börsnoterat.
Läs mer: 33-listan