Skip to main content

Personal

Mikael Abrahamsson

Bibliotekarie

E-post: mikael.abrahamsson@math.lu.se
Telefon: +46 46 222 81 15
Kontor: Matematikcentrum

  • Bibliotekarie på Matematiska biblioteket
  • Arenagruppen för E-media, LUB

Jacob Branting

Tillförordnad avdelningschef

Epost: jacob.branting@lth.lu.se
Telefon: +46 79 062 09 16
Kontor: Studiecentrum

  • Budget-, personal-, och arbetsmiljöansvar
  • Chefsgruppen vid LTH Kansli
  • Samverkansgruppen, LUB

Linnea Dahlgren

Bibliotekarie

E-post: linnea.dahlgren@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 06 45
Kontor: Studiecentrum

  • Ansvarig för V-husets bibliotek
  • Forskningsstöd
  • Mediafrågor

 

Hanna Dahlin

Bibliotekarie

E-post: hanna.dahlin@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 06 74
Kontor: A-huset

  • Ansvarig för Biblioteket för arkitektur och design
  • Media
  • Undervisning
  • Kontaktperson E-media

Anders Dunkler

Biblioteksassistent

E-post: anders.dunkler@math.lu.se
Kontor: Matematikcentrum

Robin Gullstrand

Bibliotekarie

E-post: robin.gullstrand@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 32 77
Kontor: Studiecentrum

  • Forskarstöd
  • Forskningsdatahantering
  • LUCRIS
  • Systematiska litteratursökningar

Emma-Lisa Hansson

Bibliotekarie, tjänstledig

Ola Hedbäck

Bibliotekarie

E-post: ola.hedback@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 04 77
Kontor: E-huset

  • LUCRIS, granskning av publikationer
  • Katalogisering
  • Undervisning

Ann-Catrin Johansson

Bibliotekarie

E-post: ann-catrin.johansson@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 34 28
Kontor: Studiecentrum

  • Canvas
  • Utveckling av biblioteksundervisning
  • Undervisning
  • Läs- och skrivstöd
  • Infrastrukturgruppen för kompetensutveckling, LUB

Andreas Karman

Bibliotekarie

E-post: andreas.karman@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 71 94
Kontor: E-huset

  • Ansvarig för E-husets bibliotek
  • Ansvarig LUCRIS LTH
  • Bibliometri
  • Forskarstöd
  • Fjärrlåneansvarig

Viktor Klintberg

Bibliotekarie, tjänstledig

Maria Källqvist

Språkpedagog

E-post: maria.kallqvist@lth.lu.se
Telefon: + 46 46 222 14 32
Kontor: Genetikhuset

  • Undervisning akademiskt skrivande
  • Föreläsningar, workshops
  • Enskild handledning

Jennifer Nilsson

Bibliotekarie

E-post: jennifer.nilsson@lth.lu.se
Telefon: +46 738401305
Kontor: Studiecentrum

  • Ansvarig för Studiecentrums bibliotek
  • Kommunikationsfrågor
  • Webbredaktör
  • Utveckling av biblioteksrummet
  • User eXperience (UX)

Jessica Nilsson

Bibliotekarie, tjänstledig

 

Ebba Ruhe

Bibliotekarie

E-post: ebba.ruhe@math.lu.se
Kontor: Matematikcentrum

  • Bibliotekarie Matematiska biblioteket

Pernilla Tejera

Bibliotekarie

E-post: pernilla.tejera@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 32 04
Kontor: Studiecentrum

  • Utveckling av biblioteksundervisning
  • Undervisning och nätbaserat lärande

Ida Åström

Projektkoordinator SI

E-post: ida.astrom@lth.lu.se
Telefon: +46 46 222 37 15
Kontor: Studiecentrum

  • Samordnare SI-verksamheten LTH
  • Samordning, utbildning, fortbildning av SI-ledare och coacher