Skip to main content

Europeisk satsning på klimatkunskap – forskarna reste mast i Hyltemossa

För att mäta hur skogen, växthusgaser och luftburna partiklar samverkar och påverkar klimatet har forskare vid Lunds universitet låtit resa en 30 meter hög mast i skånska Hyltemossa.

– Published 17 August 2016

De europeiska nätverken Actris och Icos – som driver partikelmätningar respektive mätningar när det gäller koldioxid och andra gaser i atmosfären – har ingått ett avtal om att så långt möjligt samarbeta för att bilda en effektivare infrastruktur i Europa för mätningar av ett förändrat klimat.

Som ett led i detta flyttas en av de tre Actrisstationerna i Sverige – fältstationen i skånska Vavihill – 18 kilometer till Icosstationen Hyltemossa, som är en skogsstation. Där restes den 16 augusti en 30 meter hög mast.

Avdelningen för kärnfysik och Institutionen för Naturgeografi och ekosystemanalys vid Lunds universitet kommer på skilda höjder av masten att bygga olika insamlingssystem som gör det möjligt att mäta utsläpp och upptag av växthusgaser, andra gaser och partiklar.

– Vi vill veta hur ett förändrat klimat och växthusgaser samverkar med partiklar i skogen och hur detta i sin tur påverkar klimatet, säger Adam Kristensson som är universitetslektor vid Avdelningen för kärnfysik vid LTH och operativ ledare för Vavihillstationen.

Skogen släpper ut gaser från blad och barr, och dessa gaser bildar senare nya nanopartiklar som ett par dygn senare påverkar klimatet.

– Vi vill också veta hur södra Sverige påverkas av föroreningar från kontinenten. Luftburna partiklar påverkar hälsan hos den svenska befolkningen på ett negativt sätt. Med den nya masten kommer forskarna att nå över granarnas trädkronor och fritt kunna mäta inflödet av partiklar från andra länder, säger Adam Kristensson.

De data som produceras på den sammanslagna stationen är fritt tillgängliga för alla som mäter och håller på med globala klimatmodeller. Också utländska forskare kan komma till forskningsstationen i Hyltemossa för att mer djupgående studera olika processer.

Enligt Erik Swietlicki, professor vid Avdelningen för kärnfysik, finns ännu en fördel med att Actris- och Icosstationerna slås samman:

– Tack vare sammanslagningen kan växthusgas- och partikelmätningarna fortgå i flera decennier till. Möjligheten att regelbundet och över en längre period studera förändringar i partikelkoncentrationer och hur de påverkar klimatet är ovärderlig för forskarna, säger han.

Tiina Meri

 

Lyssna till inslaget i Morgon i P4 Malmöhus

(Ca 37 minuter in i programmet intervjuas Adam Kristensson)

http://sverigesradio.se/sida/default.aspx?programid=3367


Fakta / Icosstationen i Hyltemossa

Mätningar av koldioxidupptag och -utsläpp, liksom mätningar när det gäller andra gaser i atmosfären, har nyligen påbörjats från en 150 meter hög mast i den skånska skogen vid en mätstation som heter Hyltemossa. Denna station leds av Institutionen för naturgeografi och ekosystemvetenskap vid Lunds universitet och ingår i det europeiska nätverket Integrated Carbon Observation system, Icos.

Fakta / Partikelmätningar i Vavihill

Fältstationen i Vavihill är en ”superstation” för mätningar av luftburna partiklar och del av ett EU-program kallat Actris. Stationen drivs av Avdelningen för kärnfysik vid LTH. Flertalet mätningar flyttar nu till Hyltemossa, där forskarna kommer att samarbeta kring mätningar och resultat.

Med data från Vavihill som grund har Lunds universitet och utländska forskare hittills kunnat publicera cirka 50 artiklar i ansedda publikationer om partiklars långdistanstransport och klimatpåverkan.