Kontakt

Avdelningschef för Internationella Avdelningen

Emelie Stenborg

Tel: 046 222 37 10
Mailadress: emelie.stenborg@lth.lu.se

Utbytesstudier 

Är du intresserad av utbytesstudier och har frågor?
Kontakta oss på outgoing@lth.lu.se

Sara Pereira

Tel: 046 222 92 45
Mailadress: sara.pereira@lth.lu.se
Internationell koordinator för utresande utbytesstudenter

Sophia Nilsson Dequidt

Tel: 046 222 33 81
Mailadress: sophia.nilsson_dequidt@lth.lu.se
Internationell koordinator för utresande utbytesstudenter

Stephanie Jung

Tel: 046 222 37 20
Mailadress: stephanie.jung@lth.lu.se
Internationell koordinator för utresande utbytesstudenter

Email för inkommande studenter /
Email for international exchange students: incoming@lth.lu.se

Marie Brink

Tel: 046 222 37 18
Mailadress: marie.brink@lth.lu.se
Internationell koordinator för inresande utbytesstudenter

Andréa Tarlé Borgström

Tel: 046 222 34 11
Mailadress: andrea.tarle_borgstrom@lth.lu.se
Internationell koordinator för inresande utbytesstudenter

Tvååriga internationella masterprogram

Lykke Jacobson

Tel: 046 222 72 01
Mailadress: lykke.jacobson@lth.lu.se
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen: 
Architecture, Sustainable Urban Design samt Fire Safety Engineering.

Cecilia Nilsson

Tel: 046 222 97 22
Mailadress: cecilia.nilsson@lth.lu.se
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen: 
Biotechnology, Food Technology and Nutrition, Food Innovation and Product Design, Industrial Design.

Helene von Wachenfelt

Tel: 046 222 97 46
Mailadress: helene.von_wachenfelt@lth.lu.se
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen: 
Disaster Risk Management and Climate Change Adaptation, Embedded Electronics Engineering, Logistics and Supply Chain Management, Production and Materials Engineering samt Wireless Communication. 

Kristen Clarberg

Tel: 046 222 09 68
Mailadress: kristen.clarberg@lth.lu.se
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen: 
Energy-efficient and Environmental Building Design, Logistics and Supply Chain Management samt Water Resources Engineering. 

Forskarutbildning

Maria Bajuk

Tel: 046 222 89 13
Mailadress: maria.bajuk@lth.lu.se
Utbildningskoordinator för forskarutbildningen

Mårten Eriksson

Tel: 046 222 33 38
Mailadress: marten.eriksson@lth.lu.se
Utbildningskoordinator för forskarutbildningen

Kommunikation

Therese Hågerup

Tel: 0736 329 001
Mailadress: therese.hagerup@lth.lu.se
Kommunikatör och webbredaktör

Här hittar du oss

Öppettider under terminstid
Måndag, tisdag, och torsdag 
kl. 10:00-14:00.

Besöksadress
Kårhuset
John Ericssons väg 3
Lund

Postadress
LTHs kansli
Box 118
SE-221 00 Sweden

Studiecentrum

På studiecentrum kan du bland annat hämta dina betyg från dina utlandsstudier. 

Page Manager: webbredaktion@kansli.lth.se | 2019-08-13