lu.se

LUNDS TEKNISKA HÖGSKOLA

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English

Internationella avdelningen

HÄR HITTAR DU OSS

Internationella avdelningen LTH håller sommarstängt och öppnar åter 7 augusti 2017.

Mottagningstider:
måndag - torsdag kl. 10:00 - 14:00

Besöksadress:
Kårhuset, John Ericssons väg 3, Lund, Sweden

Postadress:
LTHs kansli
Box 118 
SE-221 00 Lund, Sweden

Christina Grossmann
Tel: 046-222 34 57
Mobil: 0708-90 99 17
E-post: christina.grossmann@kansli.lth.se 

 

 

Chef Internationella avdelningen LTH.

Utlandsstudier på grund- och avancerad nivå, avtalsfrågor, lärar- och personalutbyte, övergripande frågor. Internationell koordinator i programledningarna för högskoleingenjörsutbildningarna.  

 

 

Elna Andersson
Tel: 046-222 92 45
E-post: elna.andersson@kansli.lth.se

 

 

 


Koordinator för inresande utbytesstudenter.

Internationell koordinator i programledningarna för: Teknisk fysik/Teknisk matematik samt Teknisk nanovetenskap.

 

 

Maria Bajuk
Tel: 046-222 89 13
E-post: maria.bajuk@kansli.lth.se

 

 

 


Utbildningskoordinator för doktorandfrågor.

 

 

Marie Brink
Tel: 046-222 37 18
E-post: marie.brink@kansli.lth.se

 

 

 

Koordinator för utresande utbytesstudenter.

Internationell koordinator i programledningarna för Ekosystemteknik/Water Resources Engineering sam Väg- och vattenbyggnadsteknik/Energy-efficient and Environmental Building Design.  

 

 

Lykke Jacobson
Tel: 046-222 72 01
E-post: lykke.jacobson@kansli.lth.se  
 

 

 

 

Koordinator för masterprogrammen: Architecture, Energy-efficient and Environmental Building Design, Industrial Design, Sustainable Urban Design samt Fire Safety Engineering.

Internationell koordinator i programledningarna för: Riskhantering/Brandingejör/Disaster Risk Management and Climate Change Adaptation/Fire Safety Engineering sam Industridesign - KID/Industridesign - MID.

 

 

 

Lotta Malmborg
Tel: 046-222 46 57
E-post: lotta.malmborg@kansli.lth.se

 

 

 


Utbildningskoordinator för doktorandfrågor.

 

 

Cecilia Nilsson
Phone: 046-222 97 22
E-mail: cecilia.nilsson@kansli.lth.se

 

 


Koordinator för masterprogrammen: Biotechnology, Food Technology and Nutrition samt Water Resources Engineering.

Internationell koordinator i programledningarna för: Bioteknik/Kemiteknik/Biotechnology/Food Technology and Nutrition/FIPDes/Livsmedelsteknisk högskoleutbildning samt Lantmäteri.

 

Sophia Nilsson Dequidt 
Tel: 046-222 33 81
E-post: sophia.nilsson_dequidt@kansli.lth.se

 

 

 

Koordinator för utresande utbytesstudenter.

Internationell koordinator i programledningarna för: Industriell ekonomi/Logistics and Supply Chain Management samt Maskinteknik (inkl. teknisk design). 

  

Andréa Tarlé Borgström 
Tel: 046-222 34 11
E-post: andrea.tarle_borgstrom@kansli.lth.se 

 

 

 

Koordinator för inresande utbytesstudenter.

Internationell koordinator i programledningarna för: Medicin och Teknik samt Arkitektur/SUDES

 

 

 

Helene von Wachenfelt 
Tel: 046-222 97 46
E-post: helene.von_wachenfelt@kansli.lth.se 

 

 

Koordinator för masterprogrammen: Disaster Risk Management and Climate Change Adaptation, Embedded Electronics Engineering, Food Innovation and Product Design, Logistics and Supply Chain Management samt Wireless Communication. 

Internationell koordinator i programledningarna för: Elektroteknik/Embedded Electronics Engineering/Wireless Communication samt Datateknik/Informations- och kommunikationsteknik. 

 

 

 

Sara Pereira (Tjänstledig t. o. m. mars 2018)
Tel: 046-222 92 45
E-post: sara.pereira@kansli.lth.se
 

 

 

 

Koordinator för utresande utbytesstudenter. 

Internationell koordinator i programledningarna för: Industriell ekonomi/Logistics and Supply Chain Management samt Maskinteknik (inkl. teknisk design). 

 

 

 

KARTA