Internationella avdelningen

Emelie Stenborg
Avdelningschef för Internationella Avdelningen
Tel: 046 222 37 10
Email: emelie.stenborg@lth.lu.se

Utbytesstudier 

Är du intresserad av utbytesstudier och har frågor?
Kontakta oss på outgoing@lth.lu.se

Sara Pereira
Internationell Koordinator för utresande utbytesstudenter
Tel: 046 222 92 45
Email: sara.pereira@lth.lu.se 

Sophia Nilsson Dequidt
Internationell Koordinator för utresande utbytesstudenter
Tel: 046 222 33 81
Email: sophia.nilsson_dequidt@lth.lu.se

Stephanie Jung
Internationell Koordinator för utresande utbytesstudenter
Tel: 046 222 37 20
Email: stephanie.jung@lth.lu.se

Internationella utbytesstudenter

Email för inkommande studenter / Email for international exchange students: incoming@lth.lu.se

Andréa Tarlé Borgström
Internationell koordinator för inresande utbytesstudenter
Tel: 046 222 34 11
Email: andrea.tarle_borgstrom@lth.lu.se

Carl-Johan Andersson
Internationell koordinator för inresande utbytesstudenter
Tel: 046 222 15 11
Email: carl-johan.andersson@lth.lu.se

Stephanie Jung
Internationell Koordinator för inresande utbytesstudenter
Tel: 046 222 37 20
Email: stephanie.jung@lth.lu.se

Tvååriga internationella masterprogram

Cecilia Nilsson
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen:
Biotechnology, Food Technology and Nutrition, Food Innovation and Product Design, Industrial Design.
Tel: 046 222 97 22
Email: cecilia.nilsson@lth.lu.se

Helene von Wachenfelt
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen:
Disaster Risk Management and Climate Change Adaptation, Embedded Electronics Engineering, Logistics and Supply Chain Management, Production and Materials Engineering samt Wireless Communication.
Tel: 046 222 97 46
Email: helene.von_wachenfelt@lth.lu.se

Kristen Clarberg
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen: Energy-efficient and Environmental Building Design, Logistics and Supply Chain Management samt Water Resources Engineering.
Tel: 046 222 09 68
Email: kristen.clarberg@lth.lu.se

Lykke Jacobson
Internationell koordinator för internationella masterprogrammen: 
Architecture, Sustainable Urban Design samt Fire Safety Engineering.
Tel: 046 222 72 01
Email: lykke.jacobson@lth.lu.se

Forskarutbildningen

Maria Bajuk
Utbildningskoordinator för forskarutbildningen
Email: maria.bajuk@lth.lu.se

Kommunikation och webb

Therese Hågerup
Kommunikatör och webbredaktör - tar gärna emot feedback på hemsidan!
Tel: 0736 329 001
Email: therese.hagerup@lth.lu.se

Här hittar du oss

Öppettider under terminstid
Måndag, tisdag, och torsdag 
kl. 10:00-14:00.

Besöksadress
Kårhuset
John Ericssons väg 3
Lund

Postadress
LTHs kansli
Box 118
SE-221 00 Sweden

Studiecentrum

På studiecentrum kan du bland annat hämta dina betyg från dina utlandsstudier. 

Page Manager: webbredaktion@kansli.lth.se | 2020-05-19