lu.se

LUNDS TEKNISKA HÖGSKOLA

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English This page in English

Antagningsstatistik

För mer information se även:

Antagningsstatistik för hela Lunds universitet

Antagningsstatstik för hela landet

Förklaring: BI=gymnasiet (direktgruppen), BII=Betyg gymnasiet (kompletteringsgruppen), ,BIEX=Gymnasieexamen, HP=Högskoleprov. 

Antagningspoäng hösten 2015

BenämningAntal behörigaAntal antagnaAntal reserverBIBIIBIEXHP
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik377534817,4017,6016,301,15
Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik209381816,2315,5516,141,10
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur643687618,1017,8117,941,2
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - järnvägsteknik196281715,7015,5014,950,95
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - väg- och trafikteknik253272416,1816,7516,131,1
Brandingenjörsutbildning393539019,4419,2518,491,4
Arkitektutbildning15036548621,9021,5721,041,65
Kandidatutbildning i industridesign105308Särskilt urval
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik8488810620,8319,9021,091,65
Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik428386120,7021,2020,201,6
Civilingenjörsutbildning i elektroteknik615858518,0718,1118,331,4
Civilingenjörsutbildning i datateknik98711814319,4519,3518,251,45
Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik476486319,2018,8018,251,4
Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap497566519,1518,9218,751,45
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik136913819220,0019,6619,951,5
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design6493111221,2019,9520,681,60
Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad88010815319,4619,0518,581,35
Civilingenjörsutbildning i lantmäteri315585418,5019,9017,861,3
Civilingenjörsutbildning i kemiteknik528585620,1018,8018,491,35
Civilingenjörsutbildning i bioteknik761639720,6421,8320,001,45
Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik730459321,0021,1320,251,5
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi211310945822,1022,2021,721,75
Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik458626220,2020,0219,35

1,35

Tekniskt basår12083528119,3019,0119,181,3

 (Med reservation för eventuella fel och ändringar)