lu.se

LUNDS TEKNISKA HÖGSKOLA

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English This page in English

Antagningsstatistik

Se även

Antagningsstatistik för hela Lunds universitet

Antagningsstatstik för hela landet

Förklaring: BI=gymnasiet (direktgruppen), BII=Betyg gymnasiet (kompletteringsgruppen), BIII=Betyg gymnasium (utländska), BIV=folkhögskola, HP=högskoleprov. Sena = endast sena anmälningar är reserver. - = ingen antagen i kvotgruppen. * = alla antogs i kvotgruppen.

Antagningspoäng hösten 2013

BenämningAntal behörigaAntal antagnaAntal reserverBIBIIBFHP
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik396547417,8018,17-1,15
Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik228374517,0016,80-1,15
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur7276810318,0019,40-1,2
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - järnvägsteknik210343116,2115,60-1,0
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - väg- och trafikteknik294334117,4719,38-1,15
Brandingenjörsutbildning479539819,6919,85-1,4
Arkitektutbildning18858065621,9022,35-1,65
Kandidatutbildning i industridesign43307Särskilt urval
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik8749011621,4020,90-1,6
Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik532408020,7520,34-1,6
Civilingenjörsutbildning i elektroteknik7359210318,3018,78-1,35
Civilingenjörsutbildning i datateknik104812719019,0018,60-1,35
Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik617507718,6018,50-1,3
Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap579598320,5021,47-1,5
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik149214523320,0020,13-1,45
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design7593214121,3021,80-1,55
Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad107111017019,2019,40-1,4
Civilingenjörsutbildning i lantmäteri510588919,0718,70-1,3
Civilingenjörsutbildning i kemiteknik541587219,3017,80-1,2
Civilingenjörsutbildning i bioteknik728637519,3018,68-1,3
Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik7644510120,7120,181,4
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi235711048322,2022,30-1,7
Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik497646620,4019,55-1,4

 (Med reservation för eventuella fel och ändringar)