lu.se

LUNDS TEKNISKA HÖGSKOLA

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English This page in English

Antagningsstatistik

Se även

Antagningsstatistik för hela Lunds universitet

Antagningsstatstik för hela landet

Förklaring: BI=gymnasiet (direktgruppen), BII=Betyg gymnasiet (kompletteringsgruppen), , BIEX=Gymnasieexamen, HP=Högskoleprov. 

Antagningspoäng hösten 2014

BenämningAntal behörigaAntal antagnaAntal reserverBIBIIBIEXHP
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik415536017,3017,7516,301,2
Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik226333516,9517,9015,631,15
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur6967110718,1018,5917,471,15
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - järnvägsteknik206311615,7615,9115,140,9
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - väg- och trafikteknik254272316,4016,3516,151,1
Brandingenjörsutbildning4355313319,1019,4018,151,45
Arkitektutbildning18526557021,8122,5021,671,7
Kandidatutbildning i industridesign---Särskilt urval
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik8378810421,5620,7020,391,6
Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik439385821,021,7519,831,6
Civilingenjörsutbildning i elektroteknik6998512519,4018,3518,171,35
Civilingenjörsutbildning i datateknik105212820618,9019,4018,801,45
Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik546559819,3018,8318,401,4
Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap485597619,8018,6918,701,5
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik159314627920,5320,3219,791,5
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design8343415621,3021,6720,941,65
Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad104410819219,8019,1518,751,4
Civilingenjörsutbildning i lantmäteri414588118,6019,2018,111,35
Civilingenjörsutbildning i kemiteknik622589520,5019,7518,621,35
Civilingenjörsutbildning i bioteknik8316312120,9520,3019,951,4
Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik7654512121,3021,4419,691,45
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi247910558222,3022,3021,671,75
Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik490616520,6020,4019,01

1,45

Tekniskt basår16013546920,9919,1819,051,5

 (Med reservation för eventuella fel och ändringar)