lu.se

LUNDS TEKNISKA HÖGSKOLA

Lunds universitet

Denna sida på svenska This page in English This page in English

Antagningsstatistik

För mer information se även:

Antagningsstatistik för hela Lunds universitet

Antagningsstatstik för hela landet

Förklaring: BI=gymnasiet (direktgruppen), BII=Betyg gymnasiet (kompletteringsgruppen), ,BIEX=Gymnasieexamen, HP=Högskoleprov. 

Antagningspoäng hösten 2016

BenämningAntal behörigaAntal antagnaAntal reserverBIBIIBIEXHP
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik409515118,1316,7817,301,20
Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik209332416,3016,5215,941,05
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur621738217,9716,0017,601,15
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - järnvägsteknik17530616,4014,7114,830,85
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - väg- och trafikteknik214291916,9015,6616,250,95
Brandingenjörsutbildning384538418,5418,8418,651,3
Arkitektutbildning15806653922,1121,9621,671,7
Kandidatutbildning i industridesign105308Särskilt urval
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik8768913321,6520,2521,651,70
Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik411445421,2017,7920,781,6
Civilingenjörsutbildning i elektroteknik624857918,1517,9618,081,35
Civilingenjörsutbildning i datateknik102011816319,2018,9618,961,4
Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik449506819,3718,3518,491,35
Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap490576020,4919,3019,641,45
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik132213519820,0019,9019,901,5
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design6043412121,4221,3520,831,6
Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad77910810418,4018,2818,101,3
Civilingenjörsutbildning i lantmäteri344615318,3017,2318,281,3
Civilingenjörsutbildning i kemiteknik456584119,9018,4518,801,3
Civilingenjörsutbildning i bioteknik701637821,5018,9020,141,35
Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik6964510520,7020,3520,521,55
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi197310542821,8821,7221,881,75
Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik438635220,3420,8020,14

1,35

Tekniskt basår11807020818,3918,5518,071,2

 (Med reservation för eventuella fel och ändringar)