lunduniversity.lu.se

Denna sida på svenska This page in English

Antagningsstatistik

För mer information se även:

Antagningsstatistik för hela Lunds universitet

Antagningsstatstik för hela landet

Förklaring: BI=gymnasiet (direktgruppen), BII=Betyg gymnasiet (kompletteringsgruppen), ,BIEX=Gymnasieexamen, HP=Högskoleprov. 

Antagningspoäng hösten 2017

BenämningAntal behörigaAntal antagnaAntal reserverBIBIIHP
Högskoleingenjörsutbildning i datateknik352475417,0517,391,25
Högskoleingenjörsutbildning i elektroteknik med automationsteknik17636414,5216,150,65
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik med arkitektur564725116,4016,901,15
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - järnvägsteknik139260***
Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik - väg- och trafikteknik20330114,26*0,90
Brandingenjörsutbildning307564417,8616,891,3
Arkitektutbildning13508240721,3021,701,7
Kandidatutbildning i industridesign105308Särskilt urval
Civilingenjörsutbildning i teknisk fysik768889821,4620,891,65
Civilingenjörsutbildning i teknisk matematik428464620,5021,301,6
Civilingenjörsutbildning i elektroteknik645858518,2318,461,3
Civilingenjörsutbildning i datateknik108512317319,5319,301,45
Civilingenjörsutbildning i informations- och kommunikationsteknik459526318,5119,161,40
Civilingenjörsutbildning i teknisk nanovetenskap435563017,8018,991,4
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik126613518719,9019,701,5
Civilingenjörsutbildning i maskinteknik - teknisk design545309720,2620,991,6
Civilingenjörsutbildning i väg- och vattenbyggnad79010813418,5418,291,3
Civilingenjörsutbildning i lantmäteri335584618,4419,001,25
Civilingenjörsutbildning i kemiteknik509584618,1119,261,3
Civilingenjörsutbildning i bioteknik773637920,3619,601,5
Civilingenjörsutbildning i medicin och teknik635437520,4020,361,55
Civilingenjörsutbildning i industriell ekonomi182510536221,6121,881,75
Civilingenjörsutbildning i ekosystemteknik391614619,0418,75

1,35

Tekniskt basår10317316817,8116,851,15

 (Med reservation för eventuella fel och ändringar)